Skip to main content

İBB Tarihe Saygı Yerel Koruma Jüri Özel Ödülü Sahibi Parşomen Ustası İsmail Araç, UNESCO Yaşayan İnsan Hazinesi ile onurlandırıldı.
Anadolu’da sürdürülen dericiliğin son temsilcisi Bergamalı İsmail Araç, 2015 yılında Tarihe Saygı Yerel Koruma Ödülleri Seçici Kurul Üyelerince kendisinin herhangi bir başvurusu olmaksızın Jüri Özel Ödülü ile onurlandırılmıştır.

İsmail Usta, ustalığını çok küçük yaşlarından bugüne değin icra etmektedir. Zaanatı usta-çırak ilişkisi ile öğrenmiş olmakla birlikte bu alanda dikkat çekici ölçüde kendi kendini geliştirmiştir. Bergama Kâğıdı anlamında Latince Charta Pergamena’dan türemiş olan parşömeni geleneksel teknikte üretmektedir. Bilgi ve becerisini uygulamadaki üstünlüğü takdire şayandır.

İsmail Araç, 2021 yılında UNESCO’nun Somut Olmayan Kültürel Mirasın belli unsurlarını yeniden yaratmak ve yorumlamak açısından gerekli bilgi ve beceriye yüksek düzeyde sahip kişileri tarifleyen bir Yaşayan İnsan Hazinesi olarak ilan edilmiştir.

İsmail Usta, kendi ustalığını yaşatacak iki kadın usta yetiştirerek, zanaatının yaşamasını sağlamış ve İzmir’e yakışır bir ilke de imza atmıştır.

 

Author Admin

More posts by Admin

İzmir Büyükşehir Belediyesi - Tüm hakları Saklıdır.