Skip to main content

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin “12. Tarihe Saygı Yerel Koruma Ödülleri” sahiplerini buldu. Törende konuşan Başkan Aziz Kocaoğlu, “Daha yolun başındayız. Mümkün olduğu kadar hızlı çalışıp tarihimize sahip çıkacak ve mutlaka bu kentin üzerindeki toprağı silkeleyeceğiz” şeklinde konuştu.

Kültürel ve mekansal mirasa hak ettiği saygının gösterilmesi ve tarihi yapıların korunmasını teşvik amacıyla Türkiye’de ilk kez İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan ve bu yıl 12. kez gerçekleştirilen “Tarihe Saygı Yerel Koruma Ödülleri” İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen Aziz Vukolos Kilisesi’nde düzenlenen tören ile sahiplerini buldu. “Tarihe Saygı Yerel Koruma Ödülleri” sergisinin de açıldığı anlamlı tören “Tulumbacıların” anlatıldığı tiyatral gösteri ile başladı.

Daha sonra  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, sahneye davet edilen seçici kurul üyelerine tek tek teşekkür etti. Kentin tarihi eserlerini korumak ve kentin tarihi değerleri ile ilgili farkındalık yaratmak üzere başlanan bu önemli projeye emek verenleri ve tüm katılımcıları kutlayan Başkan Aziz Kocaoğlu, “Bu kentin tarihi değerlerinin büyük bir bölümünü, en nadide olanlarını maalesef kaybettik. Kalanlara şükretmek zorundayız ve onları korumak, gelecek kuşaklara taşımak zorundayız. Biz de bunu belediye başkanlarımızla birlikte gücümüz el verdiğince yapmaya çalışıyoruz” dedi.

Tarihi kazılara destek olduklarının ve tarihi ayağa kaldırmak için bir çok çalışma yaptıklarının altını çizen Başkan Aziz Kocaoğlu, Kadifekale etrafının temizlenmesi, tiyatronun kazıya hazır hale gelmesi, Agora’nın İkiçeşmelik ile birleşmesi ve heyelan bölgesinin Uzundere’ye taşınması dahil olmak üzere, 10 sene içinde sadece 270 hektarlık tarihi aks için 350 milyon TL harcadıklarını vurguladı.

Sığacık Kale içi evlerini gördünüz mü?
Foça’da kale surlarının restorasyonu için İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan çalışmalara da değinen Başkan Aziz Kocaoğlu, “Şu anda bizim desteğimizle süren kale duvarları restorasyonu var. Bir de onun biraz ilerisinde yapılan Beş kapılar restorasyonu var. Yolu düşen olursa gidip ikisinin arasındaki farka bakarsa; tarihe nasıl sahip çıkılıyor ya da tarih nasıl katlediliyor, ikisi birbirinin devamı, orada görmemiz mümkün” dedi.

Büyükşehir Belediyesi tarafından restorasyonu yapılan Seferihisar Sığacık Kale İçi Evleri ile ilgili de bilgi aktaran Başkan Kocaoğlu, tüm İzmirlilerin bu güzel tarihi dokuyu görmesini arzu ettiklerini ifade etti.

Konuşmasında İzmirlilerin tarihine sahip çıktığına da vurgu yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Ne mutlu ki, İzmirli hemşehrilerim bizim bu çabalarımızın maddi, manevi arkasında oluyorlar. Türkiye’nin en ileri, en bilinçli insanlarının yaşadığı bu kentte belediye başkanı olmak çok ayrı ve farklı bir önem taşıyor benim için. Daha yolun başındayız. Mümkün olduğu kadar hızlı çalışıp mutlaka bu kentin üzerindeki toprağı silkeleyip onları tekrar eski ihtişamlı durumuna getirmek isteğindeyiz. İnanıyoruz, başaracağız”şeklinde konuştu.

Büyükşehir’e övgü
Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi, Şehir Plancısı ve Seçici Kurul Başkanı Prof. Dr. Asuman Türkün ise şunları söyledi: “Farklı kategorilerde tanımlanan bu ödüllerin verilmesi, ülkemizde son derece ihmal edilen koruma alanına dikkat çekme konusunda çok önemli bir katkıda bulunmakta. Ve aslında  bütün yerel yönetimlere öncülük  etme ve bu konuda duyarlılığı artırma misyonuna sahiptir. İzmir Büyükşehir Belediyesi kentin kamusal birliğini oluşturan yapı ve çevrelerini tarihi, kültürel ve sosyal kimlikleriyle bir arada ele almakta ve korunarak geleceğe aktarılması gereken bir zenginlik olarak görmektedir. Bunun Türkiye’de nadir görülen bir koruma anlayışı olduğunu ve örnek alınması gerektiğini ifade etmemiz gerekir.”


23 esere ödül

Tarihe Saygı Yerel Koruma Ödülleri’nin 12.’sinde seçici kurul incelemeleri sonucunda, 23 başvuru ödüle değer bulundu. Seçici Kurul ayrıca tarihi mirasın korunduğu ve değerlendirildiği örnek alınacak bir yerleşim olarak gördüğü Birgi’ye “Jüri Özel Ödülü” verdi. Geçtiğimiz sene bu ödül usta edebiyatçı Tarık Dursun K.’ya verilmişti.

Diğer kategorilerdeki ödüller şöyle:

Jüri Özel Ödülü

Tarihi Yapıda Yaşam Ödülü
Tek Yapı Ölçeğinde Koruma Uygulamaları Ödülleri

Özgün İşlevin Korunduğu Esaslı Onarım Dalı 

Tarihi Çevre ve Kültür Varlıklarını Koruma Dalında Katkı Kategorisi


Tarihi ve Kültürel Miras Konulu Okul Projeleri Teşvik Ödülü

 

SEÇİCİ KURUL ÜYELERİ

2014 yılında Seçici Kurul Üyesi olarak atanan restoratör mimar Prof. Dr. Can Binan ve Dr. Öget Cönen ani gelişen mazeretleri nedeniyle programımızda yer alamamışlardır. Seçici Kurul Üyeleri yeterli sayıya ulaşamadığı için Danışman Seçici Kurul Üyesi ve Ödül Komitesi Üyesi Doç. Dr. Emel Kayın, Ödül Komitesi tarafından 2014 yılı Tarihe Saygı Yerel Koruma Ödülleri Seçici Kurul Üyesi olarak atanmıştır.

SEÇİCİ KURUL BAŞKANI  

Asuman TÜRKÜN, Prof. Dr.  (Şehir Plancısı) Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi

ASİL SEÇİCİ KURUL ÜYELERİ

Taner KORKUT – Prof. Dr., (Arkeolog) Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi

Emel KAYIN – Doç. Dr., D.E.Ü. Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi

Mehmet KAHYAOĞLU  –  Yrd. Doç. Dr. (Sanat Tarihçisi)  Yaşar Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi, Grafik ve Tasarım Bölümü

Kıvılcım KESKİNER – Y.Mimar İYTE Mimarlık Bölümü Yarı Zamanlı Öğretim Üyesi

Tülin SELVİ ÜNLÜ – Uzm., (Şehir Plancısı)  Mersin Ünv. Akdeniz Kent Araştırmaları Merkezi/ Şehir ve Bölge Planlama Anabilim Dalı

Zübeyda ÖZKAN – ( Mimar)

YEDEK SEÇİCİ KURUL ÜYELERİ

Eylem BAL  – Yrd. Doç. Dr., (Şehir Plancısı)  DEÜ Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi

Şenay ÖZGÜR YILDIZ  – Yrd. Doç. Dr., (Sanat Tarihçisi) DEÜ, İlahiyat Fakültesi, Türk-İslam Sanatları Tarihi Anabilim Dalı Başkanı

Yusuf YAVAŞ – Arkeolog

RAPORTÖRLER

Ayşegül GÜNGÖREN (Uzm. Sanat Tarihçisi & Arkeolog)

Mehmet YASA (Restoratör)

Author Admin

More posts by Admin

İzmir Büyükşehir Belediyesi - Tüm hakları Saklıdır.