İzmir’in tarihe duyarlılığını simgeleyen Tarihe Saygı / Yerel Koruma Ödülleri 2019 Programı Seçici Kurul değerlendirmesi sonuçlandı.

Ödül Komitesi tarafından ön elemeyi geçen başvurulardan; Tarihi Yapıda Yaşam, Esaslı Onarım, Tarihi Çevre ve Kültür Varlıklarını Koruma Dalında Katkı, Tarihi Mekânda Geleneksel Zanaatların Yaşatılması, Tarihi ve Kültürel Miras Konulu Okul Projeleri Teşvik Ödülü kategorilerinde 23 başvuru ödüle değer bulundu.

2019 yılı programına Tarihi ve Kültürel Miras Konulu Okul Projeleri Teşvik Ödülü’nde ödüle değer on iki başvuru damgasını vurdu.  Programın hedefleri arasında yer alan çocuk ve gençlerin tarihi mirasa ve çevreye duyarlılıklarını geliştirmek, bir koruma kültürü oluşturmak ve yaygınlaştırmak hedefleriyle ayrı bir kategori olarak değerlendirdiği bu kategoriye yoğun katılım ise mutluluk verici oldu.

TARİHİ YAPIDA YAŞAM KATEGORİSİNDE JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ

  • Saide DİZ Evi (Bergama)

TARİHİ YAPIDA YAŞAM ÖDÜLÜ

  • ​​Derviş’in Kahvesi (Seferihisar)
  • Neriman ÇOKER Evi (Seferihisar)
  • Mehmet ÖZUYANIK – Terzi (Bergama)
  • Ayfer ŞAŞMAZER Evi (Bergama)
  • Seher GÜDEN Evi (Bergama)

TARİHİ MEKÂNDA GELENEKSEL ZANAATLARIN YAŞATILMASI ÖDÜLÜ

  • Necati GÜRBÜZ – Çalgı Ustası (Kemeraltı)
  • Mehmet TÜLÜ – Ayakkabı Ustası (Bergama)
  • Nuri TUTPINAR – Ud, Tambur Ustası (Kemeraltı)

ÖZGÜN İŞLEVİN DEĞİŞTİRİLDİĞİ ESASLI ONARIM ÖDÜLÜ

  • Garanti Bankası (Foça)

TARİHİ ÇEVRE VE KÜLTÜR VARLIKLARINI KORUMA DALINDA KATKI ÖDÜLÜ

  • ​ Banu ERSAN “Sıradam’dan Barbaros’a” Belgesel Film ve Kitabıyla

TARİHİ VE KÜLTÜREL MİRAS KONULU OKUL PROJELERİ TEŞVİK ÖDÜLÜ

  • ​Prof. Dr. Aziz Sancar Ortaokulu  “Smyrna Park”
  • UKEB Okulları “Eski İzmir Evleri”
  • TAKEV Karşıyaka Ortaokulu “Ailem İzmir”
  • İzmir Özel Saint-Joseph Lisesi “Luigi Storari’nin 1854 Tarihsel Notlarla İzmir Rehberi ve Haritası”
  • Meraklı Çocuk Bilim Akademisi  “Tabula Ansata-Efese Yolculuk”
  • İTÜ Geliştirme Vakfı İzmir Okulları Ortaokulu “Konak Tarihi Mekânlara Postmodern Yaklaşımlar”
  • Özel İzmir SEV İlkokulu “Evvel Zaman Smyrna”
  • Özel HAVAJET Lisesi “Müzeler Geçmişimiz Çocuklar Geleceğimiz”
  • Özel Piri Reis Okulları “Alacaat’tan Alaçatı’ya”
  • İstek İzmir Okulları & İstek İzmir Anadolu Lisesi &  80. Yıl Orhan Gazi İlköğretim Okulu “Çocuklar İçin İzmir Kültür Turizmi Haritası”
  • DEÜ 75. Yıl Kurumları “Tıbbın ve Olimpiyatların Doğduğu Ölümsüzlük Şehri Bergama”
  • İsmet Yorgancılar Ortaokulu “İzmir Tarihi ve Medeniyetler Pastası”

SEÇİCİ KURUL BAŞKANI

Prof. Dr. İclal Sema DİNÇER,  Mimar – Şehir Plancısı (Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Şehircilik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi)

ASİL SEÇİCİ KURUL ÜYELERİ

Doç. Dr. Murat TUTKUN, Mimar (Karadeniz Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Enstitüsü Mimarlık Bölümü Restorasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi)

Doç. Dr. Oğuz ALP,  Sanat Tarihçisi (Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi)

Dr. Öğretim Üyesi Elif ÖRNEK ÖZDEN,  Şehir Plancısı (Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi)

Dr. Öğretim Üyesi Mücella ERDALKIRAN, Arkeolog (Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi)

Dr. Oytun Eylem DOĞMUŞ,  Şehir Plancısı

Zeynep Günseli ÖZŞAHİN,  Mimar -Restorasyon Uzmanı

YEDEK SEÇİCİ KURUL ÜYELERİ

Doç. Dr. Dilek ERBEY, Şehir Plancısı (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi)

Dr. Öğretim Üyesi Hikmet ELDEK GÜNER,  Mimar (İzmir Demokrasi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi)

Dr. Öğretim Üyesi Başak KATRANCI KASALI, Sanat Tarihçisi (Celal Bayar Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü)