Skip to main content

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından İzmir’deki tarihi ve kültürel mirasa sahip çıkan doğru çalışmaların özendirilerek ödüllendirilmesini, tanıtılmasını ve bu yolla koruma bilincinin yaygınlaştırmasını hedefleyerek olumlu örneklerin çoğalması hedefiyle düzenlenen Tarihe Saygı Yerel Koruma Ödülleri 2023 Programı Seçici Kurul değerlendirmesi sonuçlandı.

Yerel kültür politikalarında kültürel mirasın koruma standartlarının yükseltilmesinde, her kuşaktan İzmirlilere kültürel miras alanında daha geniş ve sistemli farkındalık sağlayacak kategorileriyle İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 2003 yılında başlatılan İzmir’in kültür mirasını konu edinen program ülkemizde bir ilk olması dışında on dokuz yıllık deneyimi ile İzmir’in tarihe duyarlığının simgesidir. Ödül programı; 2021 yılında Avrupa’nın kültürel mirasının korunması ve gelişmesine sundukları olağanüstü katkıları Jüriler tarafından özellikle takdir edilen girişimlere verilen Europa Nostra Ödülleri’nden miras konuları etrafında bir topluluk oluşturması, yerel koruma çabalarının tanınması, bölgedeki çok kültürlü mirasın tanıtılmasının yanı sıra gençleri de kültürel miras alanına dâhil eden çabaları ile onurlandırılmıştı.

Cumhuriyet dönemini kapsayan çalışmalara odaklanan 2023 programında; cumhuriyet değerlerini gündeme taşıyan ödüle değer bulunan çok özel çalışmalar ve başvurular dikkat çekti. Program kapsamında yer alan Tarihi Yapıda Yaşam, Tarihi Mekânda Geleneksel Zanaatların Yaşatılması, Esaslı Onarım, Emek Ödülü, Tarihi Çevre ve Kültür Varlıklarını Koruma Dalında Katkı, Tarihi ve Kültürel Miras Konulu Okul Projeleri Teşvik Ödülü kategorileriyle kültür mirasımız için her yaştan ve kesimden İzmirlilerin katkısını sergilemekte.

Ödül Komitesi tarafından ön elemeyi geçen başvurulardan; 2023 Seçici Kurulu tarafından toplam yirmi yedi başvuru ödüle değer bulundu. Verilen bu ödüller arasında katkı ve okul projeleri kategorindeki iki başvuru Jüri Özel Ödülü ile onurlandırıldı. Ödül sahipleri ödüllerini; Cumhuriyetimizin yüzüncü yılına özel hazırlanacak olan tören ile alacak.  Ödüle değer görülen çalışmalar şöyledir:

TARİHİ YAPIDA YAŞAM ÖDÜLÜ

  • Nilgün Dicle Evi – Alsancak
  • İsmail ve Zuhal Paya Evi – Karşıyaka
  • Ali ve Meral Şaşal Evi – Bornova
  • Biray ve Tümay Tavukçu Evi – Menemen

TARİHİ MEKÂNDA GELENEKSEL ZANAATLARIN YAŞATILMASI ÖDÜLÜ

  • Sami Hosseini (Def Ustası) – Kemeraltı
  • Feridun Emre (Saz Ustası) – Basmane
  • İbrahim Şahbaz (Yorgancı) – Bergama
  • Hatice Çakıroğlu (Çaput Kilim Dokumacısı) – Bergama
  • Süleyman Fidan (Tenekeci) – Menemen
  • Halil İme (Demirci) – Menemen

ÖZGÜN İŞLEVİN KORUNDUĞU ESASLI ONARIM ÖDÜLÜ

  • Sobacı Evi – Foça Proje Müellifi: Fevzi Bozkır, Neşe Sarıoğlu Bozkır, Ercüment Kuyumcu Mal Sahibi ve Yüklenici: Tülin Sobacı

EMEK ÖDÜLÜ

  • Sobacı Evi Demir İşleri ile Doğan Kalyoncu
  • Sobacı Evi Ahşap İşleri ile Kemalettin Güler

TARİHİ ÇEVRE VE KÜLTÜR VARLIKLARINI KORUMA DALINDA KATKI KATEGORİSİNDE  JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ

  • Günseli Baki & Yücel Tunca “Fabrika – Sümerbank Bergama Tekstil Fabrikası”

TARİHİ ÇEVRE VE KÜLTÜR VARLIKLARINI KORUMA DALINDA KATKI ÖDÜLÜ

  • Figen Koşar “Vourla-Öteki Kıyı” Kitabı
  • Oktay Özengin “İşgal Yıllarında Menemen” Kitabı
  • Albert N. Contente & Selim Bonfil “İzmir’den Hikayeler” Kitabı

TARİHİ VE KÜLTÜREL MİRAS KONULU OKUL PROJELERİ TEŞVİK  KATEGORİSİNDE JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ

  • TED Aliağa Koleji Vakfı Özel Lisesi “Yerelden Evrensele Aliağa’nın Unutulmaz Lezzetleri”

TARİHİ VE KÜLTÜREL MİRAS KONULU OKUL PROJELERİ TEŞVİK ÖDÜLÜ

  • İzmir Özel Tevfik Fikret İlköğretim Okulu “Benim Kentim İzmirim”
  • Konak İzmir Özel Türk Ortaokulu “Rotamız İzmir”
  • Özel Kent Koleji “Efes’i Gezen Küçük Tarihçiler”
  • İzmir Bahçeşehir Koleji Güzelbahçe Kampüsü “İzmir Şehir Rehberi Müzesi”
  • UKEB Okulları “Adım Adım Efes Kenti”
  • Orion Eğitim Vakfı Özel Piri Reis Okulları “Miras Değil Emanet: İzmir’in Tarihi Hanları”
  • TED İzmir Koleji Anadolu Lisesi “El Dorado Anadolu ve Tarımsal Kalkınmada Bir İlk Bornova Ziraat”
  • Övgü Terzibaşıoğlu Anadolu Lisesi “Fotoğrafa Adanmış Bir Ömür”
  • Özel Bornova Türk Fen Lisesi “İzmir’in Havraları ve İzmir’de Sefarad Hayatı”

SEÇİCİ KURUL ÜYELERİ


Doç. Dr. Zeynep YASA YAMAN Hacettepe Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi |Seçiçi Kurul Başkanı 

Prof. Dr. Vasıf ŞAHOĞLU Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Arkeoloji Bölümü, Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi

Doç. Dr. F. Feyzal AVCI ÖZKABAN Dokuz Eylül Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü, Restorasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi

Doç. Dr. Hilmi Evren ERDİN Dokuz Eylül Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, Şehir ve Bölge Planlama Bölümü, Şehircilik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi

Cengiz KABAOĞLU Koruma Mimarı, Uygulamacı

Özden ALICIGÜZEL Yüksek Şehir Plancısı, Uygulamacı

Ar. Gör. Dr. Keziban Müge ÇELİK İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü

Author Admin

More posts by Admin

İzmir Büyükşehir Belediyesi - Tüm hakları Saklıdır.