Tarihi Yapıda Yaşam

  • Müşerref ÖZÇOLAK Evi (Basmane)
  • Çetin – Sevil ÖZGÜL Evi (Urla)
  • Halise TELLALBİLİR Evi (Varyant)

Özgün İşlevin Korunduğu Esaslı Onarım

  • Aliağa Belediyesi “Aliağa Merkez Camii”
    Mimar Müellif: Cem BİLGİNPERK
    Yüklenici: Efe SEVTEKİN Kordon Restorasyon Ltd. Şti.

Özgün İşlevin Değiştirildiği Esaslı Onarım

  • Bornova Belediyesi “Dramalılar Köşkü Kent Arşivi ve Müzesi”
    Mimari Müellif:  Cem BİLGİNPERK
    Yüklenici Firma: Mehmet MEÇİN Piramit Dek.İnş. Elk. Taah. San. Tic. Ltd. Şti.
  • Bornova Charnaud Köşkü / “Villa Levante Butik Otel Cafe Restaurant”
    Mimari Müellif: Salih SEYMEN
    Yükleniciler:  İsmail AKÇURA – Salih SEYMEN
    Yapı Sahibi :  İsmail AKÇURA

Tarihi Çevre ve Kültür Varlıklarını Koruma Dalında Katkı Ödülü

  • “Foto Cemal” – Tarihsel Fotoğraf Araştırmaları, Sergi-Söyleşi- Fotoğraf Sunumları”  ile Kerem SALTUK (Fotoğraf Sanatçısı)
  • “Dünden Bugüne İzmir Seferad Düğünleri” Belgesel Filmi ile Selim BONFİL – Sarit BONFİL – Aksel BONFİL (İzmir Sefarad Sergi Merkezi Proje Grubu)
  • “İzmir’de Hoşgörü” Belgesel Fotoğraf Projesi ile A.Beyhan ÖZDEMİR (İFOD Yönetim Kurulu Başkanı/ DEÜ GSF Fotoğraf Bölüm Başkanı) Selim BONFİL (Fotoğraf Sanatçısı) Ali Işık (Fotoğraf Sanatçısı)
  • “Torbalı Kent Arşivi ve Tanıtım Merkezi” ile Torbalı Belediyesi
    Küratör: Yasin KAYIŞ
    Tasarımcı: Burçak MADRAN
  • Seferihisar Belediyesi “Seferihisar’ın Çınarları-1” Kitabı ile.. Saadet ERCİYAS (Editör, Gazeteci, Yazar)
    Yayına Hazırlayanlar: Kıvanç EGE, Hüseyin ERCİYAS
    Fotoğraflar: Saadet ERCİYAS, Hüseyin ERCİYAS, Halil BOR, Cansın SOYER, Mehmet YILDIZTEKİN, Şevki SOYER
    Katkıda Bulunanlar:  Ayten Özlem ULUS, Kıvanç EGE, Nur ÖZGÜL
    Yayınevi: Kırk Yayınevi/Kırmızı Kedi Yayınevi
  • “Sadece Adı Kaldı Elimizde: KORTEJOLAR” Belgesel Filmi ile Nitsa ÇUKUREL KAPANCIOĞLULLARI ve Raşel MESERİ


Tarihi ve Kültürel Miras Konulu Okul Projeleri Teşvik Ödülü

  • DEÜ Özel 75. Yıl Ortaokulu, “Tarihi ve K​​ültürü ile Kentim İZMİR”Öğrenci Projesi ile..
  • Özel Karşıyaka Piri Reis Ortaokulu “İzmir Efsaneleri Müzesi”Öğrenci Projesi ile..
  • Yaratıcı Çocuklar Derneği İzmir Temsilciliği “Çarşım Kemeraltım”  Eğitici Projeleri ile..
  • Ekin Koleji “Yükle ve Yürekle Dolu Trenler Kalkar Basmane’den” Öğrenci Projesi ile..
 

​​Tarihi Çevre ve Kültür Varlıklarını Koruma Dalında İZMİR’E KATKI ÖZEL ÖDÜLÜ​:

Tarık DURSUN K. , İzmir’i ölümsüzleştiren tüm romanlarıyla…

SEÇİCİ KURUL BAŞKANI

  • Prof. Dr. Demet BİNAN (Restoratör Mimar) Mimar Sinan GSÜ, Restorasyon Anabilim Dalı

ASİL SEÇİCİ KURUL ÜYELERİ

  • Doç. Dr. Hümeyra BİROL AKKURT (Restoratör Mimar) DEÜ Mimarlık Bölümü
  • Doç. Dr. Nil UZUN (Şehir Plancısı) ODTÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
  • Doç. Dr. Gül GÜRTEKİN DEMİR (Arkeolog)  EÜ Arkeoloji Bölümü
  • Yrd.Doç.Dr. Nursen KAYA EROL (Şehir Plancısı)  İYTE Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
  • Yrd. Doç. Dr. Ersel ÇAĞLITÜTÜNCÜGİL (Sanat Tarihçisi) E.Ü. Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü Türk Sanatı Tarihi Anabilim Dalı
  • Fevzi BOZKIR (Yüksek Mimar)

YEDEK SEÇİCİ KURUL ÜYELERİ

  • Yrd. Doç. Dr. Özgül YILMAZ KARAMAN (Mimar) DEÜ Mimarlık Bölümü
  • Yrd. Doç. Dr. Neslihan KARATAŞ (Şehir Plancısı)  DEÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
  • Yrd. Doç. Dr. Ahmet UHRİ (Arkeolog) DEÜ Arkeoloji Bölümü
  • Dr. Şebnem TAMCAN PARLADIR (Sanat Tarihçisi) EÜ Sanat Tarihi Bölümü

RAPORTÖRLER

  • Ayşegül GÜNGÖREN (Arkeolog & Uzm. Sanat Tarihçisi)
  • Mehmet YASA (Restoratör)